Successful Electoral College Representatives (ECR) 2022/2023 Academic Year

Pursuant to Article 41 (5) of the SEKUSA Constitution, the following have been declared the successful ECR delegates following the election held on 27th October 2022.

ELECTRICAL & ELECTRONIC ENGINEERING

  1. K153/1893/2021 - ALFINE ESTHER AGONYA
  2. K153/1899/2021 - WAWIRE MATWALE BRYTON
  3. K153/1873/2021 - GEORGE KELVIN GACHIRI WANJIKU

PUBLIC HEALTH

  1. H128/1438/2021 - RENDE OLONANA
  2. H148/1576/2021 - NYAGAH DORIS
  3. H128/1566/2021 - ANGELA NDUNGE MUTUKU

FOOD SCIENCE,NUTRITION AND DIETETICS

  1. H103/1460/2021 - NJUE AMBROSE MURITHI
  2. A103/1446/2021 - MWONGA VALARIE

CLOTHING AND TEXTILE ENGINEERING

  1. K151/1797/2021 - WAVINYA DANIEL

NURSING SCIENCES

  1. H142/1507/2021 - KIPKALIA MUTAI
  2. H142/1523/2021 - FAITH MONGINE
  3. H142/1524/2021 - EMANNUEL KIPROTICH CHERUIYOT

MEDICAL LABORATORIES

  1. H147/1958/2021 - DORCUS KAWIRA
  2. H147/1708/2021 - GWAYI BYRONE OKOTH
  3. H147/1454/2021 - PAMELA NDUKU HASSAN

AGRICULTURAL AND BIOSYSTEMS ENGINEERING

  1. K155/1950/2021 BAKHITA MUENI
  2. K155/1961/2021 BII OLIVE

MECHANICAL ENGINEEERING

  1. K154/2225/2021 - NJOROGE ALEX GITAU
  2. K154/1907/2021 - ACHALO MARK TYSON
  3. K154/1937/2021 - NJOKI JOYCE WANJIRU

CIVIL ENGINEEERING

  1. K152/2234/2021 - EPHRAM MUNGAI MBURU
  2. K152/1727/2021 - MUTETHYA PHYLLIS
  3. K152/2218/2021 - ODHIAMBO LYN AKINYI

SOCIOLOGY, ANTHROPOLOGY AND GENDER DEVELOPMENT

  1. C114/0136/2021 - JUMA JOSEPHINE KATHINI
  2. C114/0103/2021 - FAITH BELIA LUVONGA
  3. C114/0253/2021 - ELIAS DAN NDOMBERA

EDUCATION ARTS

  1. E121/0844/2021 - SIMEON MAUNDU MUSYOKI
  2. E121/0735/2020 - ZIPPORAH MUENI NGILA
  3. E121/0815/2021 - FRANCIS MAKAU MUVIKU

EDUCATION SCIENCE

  1. E122/1221/2021 - BRIAN KIBET
  2. E122/1072/2021 - JOSHUA MULONZYA MUKALI
  3. E122/1210/2021 - SHAREEN CHEPKEMOI

LIFE SCIENCES

  1. I137/1878/2020 - KAMAKYA MONICAH MWIKALI
  2. I137/1891/2020 - MOENGA ORINA JOHN
  3. I143/1761/2021 - Diana Jeptoo Biwott

MATHEMATICS & ACTURIAL SCIENCE

  1. I135/1738/2021 - Vincent Mukhulu Mudogo
  2. I135/1720/2021 - Joyce Wanjiku Wangari
  3. I131/0334/2019 - Alphonce Musila

DEPARTMENT COMPUTER SCIENCE AND TECHNOLOGY

  1. G126/1307/2021 - Samson M. Munywoki
  2. G127/1373/2021 - Victor Kipkoech Kirui
  3. Beverlyne Jahenda Ambuga

GEOLOGY AND METEOROLOGY

  1. F124/MAI/10208/2021 - Gideon Mwirigi Mburunga
  2. F124/0990/2017 - Mourice Onyango Ouma
  3. F124/1235/2021 - John Victor Gitari

PHYSICAL SCIENCE

  1. I130/1595/2020 - Muyala Wanjala Dancun
  2. I130/1017/2019 - Abraham Emaida Opili
  3. I130/1595/2021 - Mwema Kiprono Langat

HYDROLOGY AND AQUATIC SCIENCES

  1. J139/0337/2020 - Kyalo Evens Kimanzi

AGRICULTURAL SCIENCE

  1. A107/1216/2020 - Otindi Okatch Justus
  2. A107/0848/2021 - Peter Musau Mata
  3. A107/0039/2021 - Purity Cheptoo

KITUI CAMPUS

  1. D115/0153/2020 - JOSEPHAT M. MUOKI
  2. D115/0330/2021 - JANET NDUKU MWANZIA
  3. D115/0407/2021 - ANNE WANJIA NJERI
04 October 2022